Sobota, 9 listopada 2024
Zwalczanie dyskryminacji i uprzedzeń wobec osób ROMA oraz ich włączanie w proces edukacji i zatrudnienia jest jednym z najważniejszych celów strategicznych UE. Aby osiągnąć ten cel, konieczna jest współpraca organizacji na poziomie regionalnym i krajowym.
"Zwalczanie dyskryminacji i zapobieganie ROMA w edukacji - strategie, metodologie i narzędzia".
realizowanego przez Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Gminą Larisa w środę, 14 czerwca 2017 r., w Centrum Kultury Gminy Chatzigiannio w ramach projektu PAL - "Zwalczanie dyskryminacji i antycyganizmu w edukacji i zatrudnieniu w UE".
Podczas wydarzenia odbyła się dokładna prezentacja rezultatów projektu PAL, narzędzi i metodologii, które wspierają włączanie osób ROMA w edukację. W szczególności, IED zaprezentował zestaw narzędzi szkoleniowych, który został opracowany w ramach projektu, mający na celu dostarczenie narzędzi i zasobów, które zwalczają dyskryminację i wspierają integrację Romów oraz wdrażanie krajowych strategii integracji Romów w dziedzinie edukacji i zatrudnienia. Zestaw narzędzi podzielony jest na dwie części. Pierwsza część, zwana Zestawem narzędzi edukacyjnych, składa się z kompilacji zagadnień związanych z edukacją i ma na celu pomoc nisko wykwalifikowanym Romom w powrocie do systemu edukacji w celu podniesienia ich kwalifikacji lub poprawę wyników dzieci romskich w szkole, aby zapobiec przedwczesnemu porzucaniu nauki. Zestaw narzędzi szkoleniowych obejmuje łącznie 36 tematów opracowanych w ramach strumieni roboczych 2.3, 3.1 i 3.3 projektu PAL; opierają się one na badaniach naukowych, kampaniach uświadamiających, konferencjach oraz opracowywaniu i wdrażaniu programów szkoleniowych dla Romów i trenerów pracujących z Romami.
Ponadto w trakcie wydarzenia odbyło się kilka prezentacji na poniższe tematy:
Główne wnioski z tego wydarzenia można podsumować następująco: