Piątek, 19 lipca 2024

Health Hub na Women Founders Forum w Sofii

29 czerwca 2022

Pani Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, wraz z panią Marią Pournari, koordynatorką greckiego kandydata EDIH Health Hub

Europejskie kobiety mogą stać się siłą napędową innowacji w Europie. Mają talent i wizję, aby pracować jako przedsiębiorcy w firmach, być liderami i oferować rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stajemy w naszym codziennym życiu.

W oparciu o powyższe zasady, w dniach 12-13 maja 2022 r. w Sofii w Bułgarii odbyło się Women Founders Forum, inicjatywa bułgarskiej komisarz pani Mariyi Gabriel, z udziałem ponad 40 inspirujących kobiet z 19 państw członkowskich UE

.

Maria Pournari, koordynator greckiego kandydata EDIH Health Hub, była wśród tych imponujących kobiet reprezentujących Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) i Park Innowacji JOIST

.

Znaczenie Women Founders Forum

Dzięki temu spotkaniu w Sofii powstała pierwsza europejska sieć European Women Founders

, która ma wspólnie zająć się istniejącymi wyzwaniami i możliwościami dla kobiet w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości.

"Określmy nasze mocne strony, budujmy sojusze i łączmy się ze sobą, aby z pomocą lokalnych systemów ekosystemów innowacji zbudować paneuropejski ekosystem innowacji. W sercu tego systemu są kobiety, potencjał, talent, pomysły i wizja. To jedyny sposób, abyśmy wszyscy razem odnieśli sukces.", powiedziała komisarz UE Mariya Gabriel.

Następnie dodała: "Kobiety są dla mnie wiodącym czynnikiem innowacji. A nasze dzisiejsze rozmowy mają na celu określenie, jakie będą trzy główne środki, aby zmienić coś w Europie i co chcielibyśmy osiągnąć. Określiliśmy już główne przeszkody na poziomie europejskim.".

Kontynuując, inicjatywy takie jak Women Founders Forum są niezbędne, ponieważ, na podstawie statystyk przedstawionych przez komisarza, w Europie jest tylko niewielka liczba kobiet prowadzących firmy lub startupy. Konkretnie, tylko 16% kierowników startupów to kobiety, a tylko "2,4% firm zarządzających kapitałem wysokiego ryzyka jest prowadzonych przez kobiety".

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego ogólnoeuropejskiego wysiłku, aby zbudować ekosystem innowacji, aby wspierać kobiety założycieli i przedsiębiorców, aby osiągnąć swój pełny potencjał. Jest to inspirujący wysiłek dla dziewcząt i młodych kobiet, aby stały się następnym pokoleniem przedsiębiorców.